Master Tez Logo

Tez Yazmadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Bilgi

Tez Yazmadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Bilgi

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programlarının tamamlanması için yazılması gereken Tezler, öğrencilerin bu konuda tecrübeleri olmaması ve yeterli yönlendirme alamamaları sebebiyle oldukça zor bir süreci berberinde getirmektedir. Bu yazıyla birlikte bu konuda zorluk çeken öğrencilere tez yazmadan önce bilmeniz gereken 5 bilgi hususa değineceğiz. 

Tez Yazmadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Bilgi Nedir?

1. Doğru Konu Seçiminin Önemi

Yazacağınız tezin akademik değerini belirleyecek ilk ve en önemli etkenlerden birisi tez konunuzdur. Bu sebeple uygun konu seçimi oldukça önem taşımaktadır. Aşağıdaki grafikte Tez konunuzun uygunluğunu belirleyen hususlar gösterilmektedir.

Özgün Değer:

Seçeceğiniz tez konusunun literatürde özgün bir değer oluşturması gerekmektedir. Literatüre özgün bir şey katamayacağınız konuyu tercih etmemeniz gerekmektedir. Bu sebeple daha az çalışılmış konular veya birbirleriyle ilişkilendirilmemiş değişkenlerin bir arada ele alındığı konulara yönelmeniz teziniz için iyi olacaktır.

 

Ulaşılabilir Kaynak:

Daha önce çalışmamış konulardan birini seçmeniz tezinizin akademik kalitesi açısından elbette faydalı olacaktır ancak seçtiğiniz konuyla alakalı kaynak bulma konusunda zorluk çekebilme ihtimalini de düşünmeniz gerekmektedir. Zirai tez yazımı için daha önce yapılan benzer çalışmalardan referanslara ihtiyacınız olacaktır. Bu sebeple konu seçimi aşamasında kaynak değerlendirmesi yapmanız gerekmektedir.  

 

Gerçek Problem:

Bilimsel eserlerin neden ortaya koyulduğuna dair bir problemleri olmaları gerekmektedir. Burada “gerçek problem” ifadesini seçmemizin sebebi ise sırf problem başlığını doldurmak için suni bir problem oluşturulmanın tezin akademik kalitesini düşüreceği gerçeğidir. Seçeceğiniz konunun gerçek bir problemi olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Literatür açısından zaten cevaplanmış bir problemin üzerine gitmemeniz gerekmektedir. 

 

Alana Katkı:

Yazmış olduğunuz tez, kendi akademik kariyeriniz kadar içinde bulunduğunuz alan açısından da oldukça önemlidir. Her tez bir açıdan kendi alanını temsil etmektedir. Bu sebeple seçeceğiniz tez konunuzun dahil olduğunuz alana muhakkak kakı sağlaması gerekmektedir. Alanlar arası çalışmalar değerlidir lakin kendi alanınızdan tamamen sapmamanız gerekmektedir. Bu sebeple tez konunuzu seçerken alanınıza katkısı olup olmayacağı hakkında düşünmeniz gerekmektedir.

2. Doğru Zaman Planlamasının Önemi

Tez yazımını daha önce yaptığınız ödevler gibi düşünmemeniz gerekmektedir. Tezinizin belirlendiği günden itibaren bir zaman planı oluşturarak bu zamanı doğru kullanmanız gerekmektedir. Tez yazdırma konusunda öğrencilerin sıklıkla yaptıkları hatalardan biri “daha çok zaman” diyerek tez yazımını ertelemeleridir. Bu sebeple tez yazım sürecinizi belirli aşamalara ayırarak zamanınızı bu aşamalara göre paylaştırmanız gerekmektedir.  Örneğin tezinizi yazmanız için 12 aylık bir süreniz var ise;

1. Ay

Tez Konusu ve Yöntemi Belirlenir

2. Ay. 

Konu ile Alakalı Kaynak Okuması Yapılır

3. Ay

Tezin Kavramsal Kısmı İçin Taslak Oluşturulur

4-12 Ay

Tezin Yazım Aşaması Tamamlanır. 

Yukarıdaki tablo tamamen örnektir. Burada önemli olan tez yazımı için size verilen sürede hiçbir ayı hatta mümkünse hiçbir günü boş geçmemeniz gerektiğidir. 

3. Kaynak Taraması

Öğrencilerin tez yazımında sıklıkla yaptıkları hatalardan birisi de tez yazım aşamasına geçmeden önce kaynak okuması yapmamalarıdır. Muhakkak tez yazım sırasında da ulaşacağınız kaynaklar olacaktır ancak tezinize başlamadan önce konunuzla alakalı ne kadar çok kaynağa ulaşarak incelerseniz  tez yazımı sırasında o kadar çok rahat edersiniz. 

4. İntihal

Öğrencilerin tez yazımı sırasında yaptıkları hatalardan birisi de ulaştıkları kaynaklardaki bilgileri aynen kopyalayarak aynen tezlerine yapıştırmaktır. Tüm üniversitelerde kullanılan Turnitin programı yaptığınız kopyala yapıştırlar cümleleri kolayca tespit edebilmektedir. Bu sebeple böyle bir hataya düşmemeniz gerektiğini şiddetle tavsiye ederiz. Teziniz de kopyala yapıştır yapmamanız gerektiği gibi faydalandığınız ve size referans olan her kaynağa atıf yapmanız gerekmektedir. Tezinizin akademik saygınlığı için bu husus oldukça önemlidir. 

5. Analizin Geçerliliği

 Yine öğrencilerin sıklıkla yaptıkları hatalardan birisi de yaptıkları anketleri kendi gözetimleri dışında başka insanların inisiyatiflerine bırakmalarıdır. Anketlere verilen cevaplar tutarsız olduğunda çalışmanızın analizi de geçersiz olacaktır. Tezinizde geçersiz verilerin olması tezinizin de geçersiz olmasına yol açabilir. Dikkatli olun!

Bonus: Tezin Savunması, Yazımı Kadar Önemlidir!

Tezinizi enstitünüze teslim ettikten sonraki en mühim aşama sunum ve savunmadır. Teziniz konusu ve alana kattığı katkılar konusunda kendinizden emin olmanız gerekmektedir. Savunma esnasında rastlayacağınız sorulara kendinizi hazırlamanız gerekmektedir.  Dolayısıyla Sokrates kadar olmasa bile tezinizi iyi savunmanız gerekmekte.

Bu yazımızda tez yazmadan önce bilmeniz gereken 5 bilgiyi size aktardık. Dilerseniz tez yazdırma sayfamızı ziyaret edip, tez ücretleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın.

Tez yazdırma ve tez danışmanlık hizmeti hakkında detaylı bilgi ve teklif almak için: