Master Tez Logo

Önsöz Nedir ve Önsöz Nasıl Yazılır?

Önsöz Nedir ve Önsöz Nasıl Yazılır?

Önsöz, kısaca tezin yazım sürecini açıklayan, hangi amaçla yazıldığından bahseden ve öte yandan teşekkürlerin sunulduğu bir ön sayfadır. Bu yazıyla birlikte “Önsöz Nedir, Önsöz Nasıl Yazılır?”   sorusuna cevap verilmeye çalışılacaktır. 

Önsöz Nedir, Önsöz Nasıl Yazılır?

Önsöz esasında,  meydana getirilen tezin ne amaçla oluşturulduğunun özetlendiği bir bölümdür. Ancak ülkemizde genel olarak ikinci amacı olan teşekkür amacıyla yazılmaktadır. Teşekkür amacıyla yazılan önsöz bölümlerinde, kişinin tez yazım sürecinde ve genel olarak akademik hayatında ona yardımcı olan kişilere teşekkür edilmektedir. 

Tez için önsöz yazmak sanıldığının aksine karmaşık bir işlem değildir.  Temel önsöz kuralları üzerinde oldukça basit şekilde önsöz sayfası yazılabilir. Türkiye’de genelde teşekkür amacıyla yazıldığından, teziniz ve eğitim hayatınız boyunca size yardımcı olan insanların isimlerini bilmeniz bu sayfayı yazmak için yeterlidir.  Önsöz yazarken uymanız gereken temel kurallardan bahsetmek gerekirse;

 

Önsöz’ün iki sayfayı geçmemesi gerekmektedir. En ideali bir sayfadır.

Tarihin sağa dayalı olarak verilmesi gerekmektedir.

Teşekkür ettiğiniz kişilerin soy isimlerini büyük harfle yazmanız gerekmektedir.

Kesinlikle resmi bir dille yazılması, samimi bir üsluptan uzak durulması gerekmektedir.

 

Önsöz sayfası yazmak açısından örnekler oldukça yararlıdır. Zira, önsöz örneklerine bakarak kendine uyarlamanız oldukça basittir.

Bu yazı da önsöz nedir ve önsöz nasıl yazılır hakkında tarafınıza gereken bilgileri derledik. Bunun dışında tez yazdırma ücretlerini öğrenerek, danışmanlık hizmetlerimiz hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın.

Tez yazdırma ve tez danışmanlık hizmeti hakkında detaylı bilgi ve teklif almak için: