Master Tez Logo

İntihal Nedir?

intihal nedir?

Tez yazımı sırasında kasıtlı olarak veya farkında olmadan gerçekleştirilen hatalar tezin saygınlığına zarar vermenin yanında tezin konusunun dahil olduğu alanı da olumsuz etkilemektedir. Bu hatalar arasında en çok karşılaşılan hatalardan biri intihaldir. TDK’da “Aşırma” olarak ifade edilen İntihal; farklı kişilerin meydana getirdiği çalışmalardan, bölümler, dizeler alıp kendisi meydana getirmiş gibi yayınlama ya da başka insanların ortaya attığı tezleri üstlenip farklı biçimde sunmak şeklinde ifade edilmektedir. Bu yazıyla birlikte “İntihal Nedir?” sorusuna cevap verilmeye çalışacak ve “İntihal Kullanımı Hakkında Bilgi” verilecektir.

İntihal Nedir?

İntihal farklı kişilerin meydana getirdiği çalışmalardan, cümleleri hatta paragraf ve bölümleri kendisi meydana getirmiş gibi aynen kopyalama veya başka insanların ortaya attığı tezleri üstlenip farklı biçimde sunmak şeklinde ifade edilmektedir. İntihal, bilimsel yanıltma (scientific misconduct) başlığı altında gruplanan 3 unsur içinde tanımlanmaktadır. Bahsi geçen unsurlar ve açıklamaları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

İntihal Nasıl Tespit Edilir?

Bilinenin aksine, bilimsel eserlerin saygınlığına zarar veren intihal problemi günümüzde oluşmamış sadece gelişen teknolojiyle beraber eski dönemlere oranla daha kolay tespit edilebilir bir hal almıştır. Bir çalışmaya başka çalışmalardan aynen aktarılan cümle, paragraf ve bölümlerin saniyeler içerisinde tespit edilmesini sağlayan bir sürü intihal programı bulunmaktadır. İntihal tespit eden birçok program bulunmasına rağmen ülkemizde resmi olarak geçerliliği bulunan ve öne çıkan intihal programı Turnitin’dir. Burada dikkat edilmesi gereken husus Turnitin dâhil bütün intihal programlarının sadece benzerlik oranlarını ortaya çıkardığıdır. Bu programlarda benzerlik oranının yüksek düzeylerde çıkmaması, çalışmada intihal yapılmadığı anlamına gelmemektedir. Unutmayın ki, başka bir çalışmadan aynen aktardığınız paragrafları kendi cümlelerinizle değiştirmek, çalışmanızın benzerlik oranını düşürse bile bu intihal yapmadığınız anlamına gelmeyecektir. 

Turnitin Nasıl Çalışır?

Turnitin’i basit olarak daha önce meydana getirilen bütün ulusal ve uluslararası çalışmaların toplandığı bir havuz olarak düşünebilirsiniz. Böylelikle yeni yazılan çalışmalar bu programda taratılarak daha önceki çalışmalarla benzerlik oranı hızlı bir şekilde tespit edilebilmektedir. Üniversitelere göre ufak farklılıkları olsa da genel olarak sizden beklenen maksimum benzerlik oranı %19’dur. Örneğin aşağıda gösterilen Turnitin örneği, benzerlik raporu konusunda sorunsuz bir örnektir. Çünkü çalışmanın genel benzerlik oranı %11 olduğu gibi herhangi bir çalışma ile %1’in üzerinde benzerlik göstermemektedir.

Öğrencilerin benzerlik oranı konusunda sıklıkla yaptıkları hataların birisi de sadece genel benzerlik oranının %19’un altında olmasının yeterli olacağı düşüncesidir. Ancak bir çalışmanın genel benzerlik yüzdesinin %19’un altında olması gerektiği gibi herhangi bir çalışmaya da %3’den daha fazla benzerlik göstermemesi gerekmektedir.

 

Örneğin yukarıdaki Turnit’in örneğinin genel benzerlik oranının %19’un altında olmasına rağmen başka bir çalışmayla %3’ün üzerinde benzerlik göstermesi önemli bir sorundur. 

Ücretsiz İntihal Programları: 4 Etkili Program

Turnit’in en bilindik intihal tespit etme programı olmasına rağmen ücretli bir programdır. Çalışmanızın benzerlik oranını öğrenmek isteyen öğrenciler bizimle iletişime geçebilir. Kendi çalışmalarının benzerlik raporunu ücretsiz şekilde öğrenmek isteyen öğrenciler için aşağıdaki tabloda bazı ücretsiz intihal programları tanıtılmaktadır.

 

Program Adı

Artıları

Eksileri

CopyLeaks

Tüm web site taramasına imkan tanımaktadır

İnternette bulunan altmış milyondan fazla sayfayı tarayarak benzer içeriğe sahip olan yazıları bulabilir

.

Programın uygulama versiyonu yoktur yalnızca tarayıcı üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

PaperRater

Gramer kontrolü, intihal belirleme, and yazım önerileri gibi üç aracı bulunmaktadır. İ

Raporları kaydetme özelliği bulunmamaktadır

Plagiarisma

Programın uygulama versiyonu bulunmaktadır. Windows tabanlı intihal belirleme yazılımını masaüstünüze indirebilirsiniz

Raporları sadece tam eşleşmeli olarak çıkmaktadır.

Eşanlam üreten aracı intihale yol açabilir.

PlagiarismChecker

%100 ücretsizdir.

Yazar opsiyonu sayesinde başkalarının sizin yazılarınızı çalıp çalmadığını kontrol edebilirsiniz.

İndirme veya kurulum gerektirmemektedir.

 

Bu yazımızda intihal hakkında gerekli olan bütün bilgileri tarafınıza aktardık. Dilerseniz tez yazdırma sayfamızı ziyaret edip, tez ücretleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Alın.

Tez yazdırma ve tez danışmanlık hizmeti hakkında detaylı bilgi ve teklif almak için: